Jak funguje rekuperace?

Principy rekuperace

Rekuperační systémy využívají výměníky tepla, kde se teplo z odpadního vzduchu přenáší na čerstvý vzduch. Tento proces probíhá bez přímého míchání obou proudů vzduchu, což zajišťuje, že čerstvý vzduch zůstává čistý a bez kontaminantů z odváděného vzduchu. V naší budově využíváme tzv. deskové výměníky. Deskové výměníky mají velkou plochou pro přenos tepla, kde se vzduchové proudy pohybují odděleně skrz tenké desky.

Rekuperace v naší budově (platí i pro budovy KEMI a TORNIO)

Instalovaný systém rekuperace v naší budově je kromě výše zmíněného výměníku tepla je osazen tepelným čerpadlem pro dohřev a chlazení a bivalentní elektrický dotop. 

Celý systém vypadá zhruba takto:

Výše teploty ovlivňující nutnost dohřevu/dochlazení je definována projektem budovy, a to na 20 stupňů celsia (cílená teplota uvnitř objektu). To znamená, že v případě odvodu teplejšího vzduchu z budovy je dovnitř objektu rekuperací přiváděna teplota nižší, než je zmíněných 20 stupňů.

V rámci rekuperační jednotky je separátní vedení odpadního a čerstvého vzduchu, tj. čerstvý vzduch není ovlivněn pachy odpadního.

Jak to tedy funguje na ilustrativním příkladu?

  • Z domácností odchází teplý vzduch o teplotě 24 stupňů celsia
  • Venku je -2 stupňů celsia
  • Prostřednictvím výměny tepla dojde k „ohřátí“ venkovního vzduchu na 14 stupňů celsia  
  • Na výslednou teplotu 20 stupňů dohřívá tepelné čerpadlo vstupní vzduch o 6 stupňů

Co můžeme nastavovat?

Každý z bytů je nastavený regulátorem množství přívodu vzduchu z rekuperace. Pokud ovladač rekuperace dáte na 0, tak stále malé množství vzduchu proudí do vašeho bytu a byt větrá. Při nastavení ovladače na 100 dochází k plnému otevření rekuperace a jde vám do bytu maximální množství vzduchu.

Teplotu vzduchu, který prostřednictvím rekuperace proudí do vašeho bytu neměníte! 

Rozvod rekuperace v budově

Každý vchod má vlastní rekuperační jednotku. 

Každá rekuperační jednotka obsahuje dva ventilátory:

  • jeden slouží k tlačení čerstvého vzduchu do budovy;
  • druhý slouží k tahání vzduchu z budovy

Z rekuperační jednotky je následně po střeše veden rozvod vzduchotechniky k jednotlivým stoupačkám. Stoupačkami následně k jednotlivým bytům viz. obrázek níže.

Celý systém je udržován pod konstantním tlakem/odtahem, což znemožňuje šíření pachu mezi byty. 

Na co si dát pozor/Co je dobré vědět

Na základě diskuzí, pozorování provozu rekuperace jsme přesvědčeni, že je dobré vědět:

  1. Rekuperace vysušuje – vlhkost, která proudí z rekuperace se pohybuje mezi 15 – 30 % (dle našeho měření)
  2. Pokud pravidelně a důsledně v zimních měsících větrám se zapnutou rekuperací, je nutné více dohřívat a zvyšuji tím spotřebu elektrické energie na dohřev /chlazení vzduchu.
  3. Pokud topím na 23 stupňů a mám puštěnou rekuperaci na 100% tak naopak si neustále ochlazuji byt a zvyšuji si náklady na vytápění. Pro tento případ doporučujeme 50% a méně.
  4. Rekuperace nerecykluje odpadní vzduch! Vzhledem k typu a způsobu realizace rekuperace, není možné z ní cítit odér od sousedů. 
  5. Tlak v rekuperaci (výkon ventilátorů) se mění v závislosti na nastavení otevření klapek v jednotlivých bytech.